Co to jest wyrocznia ?

Czym jest wyrocznia ?

Ilekroć czytamy jakiś starożytny utwór lub choćby osadzony w czasach antycznych albo przeglądamy mitologię i zamieszczone w niej mity, natykamy się co i rusz na zagadnienie wyroczni. Bohaterowie udają się do wyroczni, by zapytać o ważne dla nich sprawy, by poradzić się w najistotniejszych kwestiach. Zaryzykować nawet można stwierdzenie, że żaden tekst starożytny lub też stylizowany na starożytny, nie mógłby się obejść bez wyroczni. Czym zatem jest wyrocznia? Po części odpowiedź na to pytanie można by wywnioskować z dzieł literackich i mitologii. Wyrocznia to miejsce, do którego udawano się po poradę i pomoc. Wyrocznia słynęła z tego, że była w stanie udzielić odpowiedzi na najtrudniejsze z pytań: o przyszłe losy (czy to jednostki, czy to państwa), kwestie zawodowe, osobiste, finansowe, zdrowotne, miłosne (a jakże, także w czasach starożytnych istniała wyrocznia miłosna: miłość od dawien dawna była ważnym składnikiem życia każdego człowieka) i wiele, wiele innych. Mówiąc innymi słowy, wyrocznia była odpowiednikiem, praprzodkiem naszych dzisiejszych wróżek i wróżbitów. Skoro jednak wyrocznią nazywano miejsce, to w jaki sposób odbywało się wygłaszanie przepowiedni? A konkretniej, kto tak naprawdę przepowiadał przyszłość w wyroczniach? Oczywiście, to nie miejsce przepowiadało przyszłość, choć pełniło w tym akcie niemałą rolę. Niemałą, gdyż było miejscem świętym, a więc takim, w którym bogowie za pośrednictwem kapłanów przekazywali ludziom swoją wolę. Do najpopularniejszych, najbardziej znanych współcześnie wyroczni należą: wyrocznia delficka w Delfach (mieściła się w świątyni Apollina), wyrocznia Zeusa w Dodonie, egipska wyrocznia Amona w oazie Siwa, wyrocznia Asklepiosa w Epidauris (jak się można domyślać, po pomoc do niej udawali się przede wszystkim ludzie chorzy), tybetańska wyrocznia Neczung oraz mieszcząca się w Kartaginie wyrocznia bogini Tanit.

Szczególnie interesująca wydaje się wyrocznia delficka (zresztą, jest to chyba pierwsza wyrocznia, która przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o wyroczniach w ogóle). W Delfach osobą, która przepowiadała przyszłość i udzielała porad w zastępstwie bogów była Pytia. Było to mię, które nadawano każdorazowo kapłance, która pełniła funkcję wyroczni. Pytia, jak wskazuje samo imię, zawsze była kapłanką, kobietą, koniecznie powyżej pięćdziesiątego roku życia, poprzez którą przemawiał sam Apollin. Pytia zanim przystępowała do pośredniczenia między bogiem a ludźmi, siadywała zawsze przy słynnym już trójnogu. Kapłankami w dawnych, starożytnych czasach mogły być jedynie kobiety wykształcone, dlatego też Pytia bardzo często przepowiadając przyszłość, posługiwała się poezją: przemawiała heksametrem. Jednakże nie zawsze kapłanka potrafiła ubrać swoje słowa w formę heksametryczną. Wówczas z pomocą przychodzili jej skupieni wokół świątyni Apollina poeci, którzy przekładali jej słowa z prozatorskich, potocznych na liryczne.

Niektórzy badacze są skłonni twierdzić, że wyrocznie (to znaczy kapłanki i kapłani pełniący ich funkcję) nie mogli wieszczyć sami z siebie, jedynie przez obcowanie z bogami. Jak więc im się udawało przepowiadanie przyszłości, udzielanie porad, odpowiadanie na najtrudniejsze nawet pytania? Naukowcy twierdzą, że wyrocznie potrzebowały pewnych środków wspomagających, odurzających, przypominających swym działaniem narkotyki. Miałyby one bowiem pomagać im w osiągnięciu stanu jak największego zbliżenia się do bogów, jak najlepszego kontaktu z nimi. Mogłyby to być wyziewy, które podobno wydobywały się w niektórych starożytnych świątyniach (na przykład w Delfach) lub przeróżne substancje, które wyrocznie spożywały czy żuły (dla przykładu, Pytia słynęła z żucia listków laurowych).
Wyrocznia pełniła zatem funkcję, którą dzisiaj spełniają salony wróżb i gabinety wróżbiarskie. Co ciekawe, współcześnie do wróżek czy wróżbitów najczęściej udają się kobiety. To one są najbardziej skłonne zwrócić się po pomoc i uwierzyć w siłę ezoteryki. W czasach starożytnych było zgoła inaczej. To mężczyźni jako jedyni mogli się zwrócić do wyroczni. Jednak, wbrew pozorom, wcale nie było to takie proste. Najpierw musieli poddać się całemu szeregowi bardzo skomplikowanych środków oczyszczających. Dopiero wówczas byli dopuszczani przed oblicze wyroczni.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę