Błędy przy szukaniu pracy

Błędy przy szukaniu pracy

Nie koncentrowanie się na tym, co pracodawca będzie konkretnie z ciebie miał

Ty oczekujesz wysokiej pensji, ciekawej oferty na pakiety socjalne, opieki medycznej, umowy na czas nieokreślony itp. A co pracodawca będzie dostawał od Ciebie? Popatrz na cały proces rekrutacji oczami pracodawcy. Czego byś wymagał od takiego kandydata? Poza tym, że powinna być to osoba doświadczona i kompetentna? Może komunikatywnej znajomości języka obcego? Albo umiejętności szybkiego czytania?

Nikt Cię nie wspiera w Twoim życiu zawodowym

Zdecydowałeś się na zmiany w życiu zawodowym? Super! Poszukaj sobie wsparcia! Gdzie szukać wsparcia? W grupach na Facebooku , które noszą nazwę moja Satysfakcja zawodowa – strategia i realizacja, u doradców zawodowych, u coacha lub kogoś z doświadczeniem, dzięki któremu przebrniesz przez trudne momenty.

Nie masz świadomości swoich kompetencji

Jeżeli masz listę swoich atutów i mocnych stron, którymi możesz się pochwalić w trakcie rozmowy z rekruterem, czy uczestnicząc w rozmowach biznesowych – wtedy masz wiedzę, która pozwoli Ci sprawić, że zostaniesz zapamiętany. Ale bądź ostrożny! To muszą być Twoje faktycznie kompetencje. Nie to, co sobie wymyśliłeś, co chciałbyś u siebie widzieć, tylko prawdomówność może sprawić, że w przyszłości nie nabawisz się niepotrzebnego stresu i problemów.

Brak wiary w swoje umiejętności

Kiedy brakuje Ci wiary we własne możliwości, to jest duża szansa na to, że nie podejmiesz się nowych zadań i wyzwań, które pojawią się na Twojej drodze. Pocieszające jest to, że możesz sobie z tym poradzić. Zgłaszając się do specjalisty (coacha, psychologa, psychoterapeuty), który nauczy Cię jak walczyć z brakiem pewności siebie.

Brak ekscytacji

Pracodawcy i rekruterzy otrzymują bardzo dużo różnych cv od ludzi chętnych do pracy na danym stanowisku. Z niektórymi z nich umawiają się na spotkania w celu bliższego poznania. Pokaż, że masz w sobie ekscytację. Że jesteś osobą gotową do podejmowania wyzwań i lubisz pracować. Że dobrze się z tobą rozmawia i jesteś miłą, ciekawą osobą, jakiej warto dać szansę. Że chcesz coś dobrego zrobić dla firmy, zaangażować się.

Wysyłasz to samo CV wszędzie…

Kiedy regularnie dopisujesz nowe osiągnięcia do CV masz okazję dopasować się do oczekiwań pracodawcy. Możesz zaprezentować się z takiej strony, która będzie spełniała jego wymagania. Dzięki temu ujawniasz się jako idealny kandydat, z umiejętnościami idealnymi na dane stanowisko.

Nie masz żadnej strategii poszukiwania pracy

Dzięki temu, że dokładnie zapoznasz się ze strategią poszukiwania pracy zmniejszasz ryzyko frustracji jaka jest z tym związana, bo dopasujesz sposoby szukania pracy do Twoich oczekiwań, możliwości, okoliczności, sytuacji ,w jakiej aktualnie się znajdujesz. Podczas budowania strategii wybierasz wszelkie pomysły, jakie możesz wykorzystać u siebie. Później układasz plan i codziennie go realizujesz.

Nie masz określonych wartości

Jeśli Ty nie masz pojęcia, co jest dla Ciebie kluczowe, to nikt inny tego nie będzie wiedział. Bez zastanowienia się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze będzie Ci bardzo ciężko znaleźć właściwą pracę. Pomyśl o swoich wartościach jak o kompasie lub przewodniku, dzięki któremu łatwiej Ci będzie podejmować decyzje, dotyczące podjęcia nowej pracy, czy nowego projektu. Jak zacząć działać? Musisz sprawdzić, czy interesujące Cię ogłoszenie pomoże Ci spełnić Twoje marzenia zawodowe. Musisz wiedzieć, czy dzięki temu, co potrafisz możesz poczuć satysfakcję zawodową.

Nie ma Cię na Linkedln

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że posiadanie kont na portalach społecznościowych to strata czasu, to powiem Ci, że jesteś w błędzie! Sporo osób, właśnie tam dostało możliwość rozwoju zawodowego. Skąd osoby szukające pracowników mają się dowiedzieć o Twoim istnieniu? Pokaż im dlaczego warto zwrócić na Ciebie uwagę i zadbaj o to, abyzdobywać przydatne kontakty jakie mogą przydać Ci się w przyszłości.

Negatywne myślenie

Nie jest tutaj mowa o tym, aby mieć pozytywne myślenie o sobie, a raczej o to, że nie masz wiary w to, że możesz sprawdzić się na danym stanowisku. Istotne jest też to, co Ty myślisz o ludziach,którym zamierzasz opowiadać o chęci zdobycia pracy w nowej firmie. Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale firmy nie chcą zatrudniać osób, które narzekają i są źle nastawione do zmian i rozwoju osobistego. Jeśli posiadasz takie cechy, to warto spróbować pozbyć się tych brzydkich cech!

Zdefiniuj cel

„Chcę po prostu pracować, nieważne gdzie.” Nie ma czegoś takiego jak obojętnie jaka praca. Poza tym – nie możesz zatrudnić się do jakiejkolwiek pracy, do niektórych z nich nie masz po prostu odpowiednich uprawnień. Zastanów się dokładnie jaki jest twój cel, skonkretyzuj co dobrze Ci wychodzi, w czym będziesz dobrze się czuć. Czego szukasz, co chcesz znaleźć?

Niechęć do sprzedawania i marketingu własnej osoby

Czy masz tego świadomość, czy też niekoniecznie – sprzedajesz. Siebie, swoje umiejętności, swoją osobowość, swój czas. I choćbyś nie wiem jak z tym walczył, czy protestował– tym bardziej sprzedajesz, tyle że nie wychodzi to na Twoją korzyść. Im szybciej zdasz sobie sprawę, że twoje zasoby to produkt, który warto dobrze zaprezentować, tym większa jest szansa, że znajdziesz nową pracę szybciej niż Ci się wydaje..

Jesteś mało aktywna

Dziś masz za zadanie dobrze poznać swoje umiejętności i kwalifikacje, opisać je i sprzedać. Możesz tego dokonać za pomocą różnych sposobów. Najłatwiejszym i najbardziej nowoczesnym są portale społecznościowe, znajomości, networking. Jeśli masz za mało kontaktów – to postaraj się i je zdobądź! Po co? Po to, aby – po pierwsze – być może im pomóc w czymś, czego potrzebują, a po drugie opowiedzieć im o tym, co umiesz i poprosić ich, aby polecili cię dalej.

Brak świadomości swoich osiągnięć

Nie ma lepszego sposobu na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony niż świadomość swoich osiągnięć. Wiedza o tym, co udało Ci się w życiu, jak jaką drogę musiałeś pokonać aby zdobyć to, co dzisiaj umiesz. Potrzebujesz wizji, pewności tego, że wiele znaczysz i wiele potrafisz, a Twoje kompetencje są naprawdę wysokie.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.