Rozpad małżeństwa przez teściową

Trzymaj nerwy na wodzy

Staraj się kontrolować emocje, nie krzycz, nie wdawaj się w awantury. Postępuj z uśmiechem na ustach, powoli i stanowczo – do celu. Pokaż jej, że jesteś dojrzała i świadoma, pokonaj ją jej własną bronią.

Nie bierz udziału w konflikcie małżonka

Stwórz grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), nie mieszaj w to jednak swojego męża! On dla swojej matki zawsze będzie ukochanym dzieckiem i istnieje prawdopodobieństwo, że w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie roznoszenie konfliktu grozi tym, że w Waszym małżeństwie powstaną niepotrzebne awantury i konflikty.

Nie próbuj jej przekonać do siebie na siłę

Rozpad małżeństwa przez teściową

Nie warto naginać karku do ziemi, aby uzyskać akceptację teściowej. To normalne, że każdy postrzega innych na swój wyjątkowy sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zdasz sobie sprawę, że wcale nie musisz się podporządkowywać do jej wyobrażeń, będzie ci łatwiej o zawalczyć o swoje.

Nie spełniaj jej zachcianek

Nie pozwalaj sobą sterować. Ona chciałaby, żebyś robiła wszystko pod jej dyktando: gotować masz w taki sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Nie! Daj jej do zrozumienia, że to Twoje życie i ty tutaj podejmujesz wszelkie decyzje. Grzecznie i stanowczo wyrażaj swoje zdanie i nie wchodź w zbędne dyskusje.

Nie schodź do jej poziomu

Jeśli trafi się tobie naprawdę nieprzyjemna i męcząca teściowa, z daleka trzymaj się od jej metod postępowania. Nawet jeśli masz ochotę odegrać się za wszystko, co ona tobie zrobiła, nie rób tego. Neutralna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko rozniesie się po rodzinie.

Przemyśl na poważnie swoją rolę

Przyjrzyj się Waszym relacjom z trochę innej strony, obiektywnie oceń, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób specjalnie nie próbujesz wywoływać konfliktówj, czy czasem nie jest tak, że chcesz, aby nie czuła się specjalnie dobrze. Być może bez świadomości robisz takie rzeczy, które prowokują ją do podejmowania takich, a nie innych kroków.

Odrzuć swoje oczekiwania

Jeżeli w twojej wyobraźni pojawiła się wizja która ma dotyczyć relacji z teściową, lepiej ją porzuć. To, co Was połączyło prawdopodobnie nigdy nie będzie taki, jakbyś to planowała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie. Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie zrozumieć Wam siebie nawzajem.

Nie przejmuj się krytyką

Nie bierz do siebie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że faktycznie ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wówczas przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i uszczypliwości odpuszczaj i zapominaj o nich. Istnieje spora szansa na to, że wdawanie się w kłótnie i prowokowanie awantur niewiele pomogą, a ona i tak nie zmieni swojego zachowania.

Nie próbuj nawet niczego udawać

Bądź uprzejma na tyle, na ile to konieczne. Jednak nie odgrywaj  przed nią, czy przed rodziną silnej sympatii, która nie istnieje. Nawet jeżeli podejmujesz takie wysiłki, ale nie ma w nich szczerości, to prawdopodobnie ona i tak odczuje, że nie robisz tego ponieważ tak czujesz.

Częste wizyty teściowej

Kiedy teściowa odwiedza Was za często a przy tym zawsze wywiązuje się konflikt – jest na to jeden sposób. Za każdym razem, kiedy ona zjawi się bez zapowiedzi – po prostu powiedz, że nie masz czasu na wizytę, ponieważ masz inne plany. Wyjdź wtedy nawet na spacer z dzieckiem, ale ją wypraszając. W końcu nauczy się, że dobrze najpierw zapytać czy zapowiedzieć swoją wizytę.

Szczerze porozmawiaj ze swoim partnerem

Spraw by zainteresował się sprawą i konfliktem. Jego ingerencja może skrócić czas „wojny domowej”. Poza tym warto, aby wypowiedział swoje zdanie – dzięki temu będziesz wiedziała na czym stoisz.

Bycie stanowczym

Może teściowa raz czy drugi się obrazi, ale czy to aż tak wielka tragedia? Jasne, że walka ta nie będzie walką łatwą, a teściowa na plac boju wyciągnie ciężką artylerię w postaci obrażania się, trzaskania drzwiami, płaczu i krzyków. Po paru takich atakach wściekłości, pojmie jednak, że jesteś osobą, która pozostanie nieugięta i w pewnych kwestiach nie będziesz się jej podporządkowywać.

Nie zapominaj o empatii

Dzięki porządnej dawce empatii możesz to, co teściowa czuje czy myśli i nieco inaczej spojrzeć na jej sytuację. Ona również ma swoje marzenia, nadzieje czy lęki, które związane są z jej dzieckiem (te plany związek mają również z Tobą). Próba zrozumienia, skąd się biorą jej starania i intencje, sprawi, że szybciej zdołasz obiektywnie ocenić sytuację i ewentualnie łagodniej zareagować na pewne niedogodności.

Zdrowy egoizm

Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa za bardzo ingeruje w wasze życie, masz prawo do postawienia granicy. Jeśli nie masz ochoty do wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie zadręczaj się.

Bądź asertywną osobą

Niekiedy trudno powiedzieć teściowej, że to, co mówi lub robi wcale Ci nie odpowiada, ale ustanowienie jasnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.

Pozytywna rzecz

Nie zapominaj, że teściowej możesz podziękować za przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża. Ona go wychowała, uczyła go wszystkiego i jeśli trafił się tobie super facet, powiedz teściowej, jak dobrze dała sobie radę jako matka. Takie docenienie jej starań może pozytywnie wpłynąć na Waszą relację.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.