Sposoby przepowiadania przyszłości

Piromancja

Proroctwo na podstawie płomienia świecy lub lampy naftowej, do którego wrzuca się odrobinę ziół. Jeśli palą się one szybko, to dobry znak. Słabej mocy płomień oznacza smutny los i krótkie życie.

Geloskopia

Jasnowidzenie z wykorzystaniem śmiechu, określanie cech człowieka i otrzymywanie pewnych przesłanek z wykorzystaniem tego, jak dany człowiek się śmieje. Uważano, że ten kto często się śmieje jest człowiekiem miłym i dobrym, zaś kto rzadko lub w ogóle się nie śmieje, jest skryty i ma twardy charakter. Cichy śmiech oznacza delikatność, zaś głośny oznacza obcesowość i skłonność do kłamstwa.

Margaritomancja

Sposoby przepowiadania przyszłości

Dywinacja z pereł. Dawniej uważano, że perła umieszczona pod przewróconą czaszą powinna wydawać dźwięki, kiedy zbliża się do niej zły człowiek.

Onomancja

Wieszczenie przyszłości na podstawie ludzkich imion lub nazw przedmiotów. U Słowian w okresie świąt młode dziewczęta wychodziły na ulicę i pytały przechodnia o imię. Uważano, że w taki sposób można poznać imię przyszłego małżonka.

Hydromancja

Wróżenie z wody. Interpretowano jej barwę, fale na jej powierzchni, podwyższenie i obniżenie poziomu w naturalnych zbiornikach wody, kręgi i liczbę „kaczek” kamienia puszczonego na wodę. Z wody korzystano również jak z „magicznego kryształu”, próbując ujrzeć w niej obrazy.

Gyromancja

Wróżenie przy pomocy okręgu wyłożonego literami lub cyframi. Wróżbita chodzi po kręgu dopóki nie potknie się naprzeciwko jakiejś litery.

Klidomancja

Wróżenie z pomocą zawieszonego na nitce klucza.

Bibliomancja

Przewidywanie przyszłości z jakiejkolwiek powieści, oparte na losowym wyborze tekstu. Było znane już w pradawnej Grecji, gdzie w taki sposób przepowiadano przy użyciu zwojów papirusowych. W naszych czasach wróży się po prostu otwierając powieść losowo lub podając numer strony i wers liczony od góry lub od dołu.

Halomancja

Przepowiadanie przyszłości z soli. Brano kapkę soli, naparstek wody, mieszano je i jedzono. Przeznaczony małżonek miał się pojawić we śnie i podać napój.

Spodomancja

Przepowiadanie przyszłości z popiołu. Na Słowiańszczyźnie w okresie świątecznym dziewczęta wieczorem posypywały popiołem buty, a nazajutrz sprawdzały, ile zostało popiołu na obuwiu. Ta będzie najbogatsza, na której obuwiu zostało najwięcej popiołu.

Chrimomancja

Jasnowidzenie z gotówki znane od zamierzchłych czasów. W chwili obecnej można przepowiadać przyszłość z pieniędzy papierowych. Wyjmujemy przypadkowy jeden banknot przy czym niewiele znaczący jest rodzaj waluty, zadajemy pytanie i sprawdzamy cyfry numeru na banknocie. Zasada jest taka, parzyste liczby są korzystne dla płci żeńskiej, nieparzyste zaś korzystne dla płci męskiej. Są dwa sposoby poszukiwania odpowiedzi, w pierwszym trzeba zsumować wszystkie cyfry numeru banknotu. Jeśli np. suma wyniesie 22 to będzie liczbą parzystą. Drugi sposób polega na tym, że bierze się pod uwagę ostatnią cyfrę.

Kartomancja

Wieszczenie przyszłości za pomocą kart. Chyba najbardziej rozpowszechniona dzisiaj metoda dywinacji.

Aleuromancja

Odpowiedzi na pytania zapisywano na papierkach, papierki umieszczano w kulkach z ciasta z mąki pszennej, zapiekano, mieszano i losowano.

Krystallomancja

Początkowo do wieszczenia przyszłości używano kawałka górskiego lub innego przezroczystego kryształu, później kryształowej lub szklanej kuli. Kto chciał poznać przyszłość, uporczywie wpatrywał się w błyszczącą powierzchnię, dopóki nie pojawiły się obrazy lub wizje.

Owomancja

Przepowiadanie przyszłości z kurzego jajka. Bierze się naczynie z ciepłą wodą i rozpuszcza w nim białko. Gdy się ścina, powstają liczne figury, których kształt trzeba przeanalizować. Natomiast białko, które osiadło na dnie, uważane było za zapowiedź nieszczęścia.

Aksinomancja

Starożytny sposób jasnowidzenia na podstawie topora wbitego w kłodę drewna. Jako odpowiedź interpretowano dźwięki i wibracje, które powstały przy wbijaniu topora.

Sikomancja

Sztuka jasnowidztwa z pomocą napisów na liściach drzew. Zrywano liść z drzewa i pisano na nim pytanie. Potem odstawiano go w bezpieczne miejsce i patrzono w jaki sposób usycha. Im dłużej liść pozostawał świeży, tym lepsza była prognoza.

Belomancja

Antyczny sposób wieszczenia przyszłości za pomocą rzucania lub balansowania strzałami.

Rafli

Przepowiadano przyszłość z piasku, a dokładniej za pomocą kresek rysowanych specjalnym patykiem na cienkiej warstwie piasku przesianego przez sito.

Katoptromancja

Wieszczenie przyszłości przy pomocy luster lub błyszczących metalowych płyt.

Demonomancja

Pradawne wróżby przy pomocy demonów. Prorok albo wywoływał demona, albo tylko wypowiadał lub pisał jego imię, po czym demon w tej lub innej formie dawał odpowiedź na pytanie.

Punktacja

Sposób przepowiadania przyszłości, podczas którego losowo narysowane punkty łączy się ze sobą liniami i interpretuje się otrzymaną w ten sposób figurę.

Sideromancja

Wróżba, podczas której na blaszce pali się słomę i interpretuje się jej ślady i wzory, jakie pozostawi na blaszce.

Astrogiromancja

Wróżenie za pomocą wielobocznego bączka, którego krawędzie zostały wyposażone w litery lub cyfry.

Nekromancja

Wzywanie dusz umarłych w celu pytania ich o przyszłość.

Moleozofia

Interpretowanie pieprzyków, brodawek, blizn i innych zmian na skórze. W starożytności jeden z ważniejszych sposobów dywinacji.

Aeromancja

Prastary sposób wróżenia na podstawie wyglądu nieba, obłoków, komet, spadających gwiazd i innych zjawisk występujących na niebie.

Apantomancja

Dywinacja na podstawie spotkanych po drodze zwierząt, ptaków i innych istot.

Auspicjomancja

Starożytna wieszczba dokonywana na podstawie obserwacji lotu ptaków. Specjalny kapłan zakreślał żelazem pewną przestrzeń, na której oczekiwał znaku od przelatującego ptaka.

Kapnomancja

Wieszczenie przyszłości na podstawie koloru, kształtu i kierunku unoszenia się dymu nad ołtarzem ofiarnym.

zamów wróżbę jak zamówić wróżbę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.